Léto vrcholí a vysoké teploty nám často znepříjemňují život v autě. Slunce umí proměnit auto na parkovišti v saunu. Ani za jízdy nedá pokoj. Často pomůže k lepší pohodě a soustředění pár jednoduchých triků do horka.
V horkých letních dnech se jednotlivé díly auta mohou rozehřát tak, že se o ně můžeme popálit. Kapota a střecha auta se rozehřívají až na 80°C. Stejně horký může být volant, palubní deska, sedačky nebo další části interiéru, na které svítí slunce. Rozpálené plasty mohou ohřát vzduch v autě během hodiny až na 60 stupňů.
Prvním krokem je ochrana vozu před přehřátím. Dobrou práci odvede sluneční clona za přední sklo, kterou v jižních zemích používá každý. Je k dostání v mnoha různých provedeních dokonce i v supermarketech. Taktikou pro znalce je postavit auto tak, aby v čase odjezdu na něj padal stín. U některých značek a modelů lze naprogramovat spuštění větrání na určitý čas. Elektrifikované vozy často umožňují i spuštění klimatizace na dálku a s předstihem. Některé vozy mají determální skla, která propouštějí menší množství infračervených paprsků než autoskla běžná.
Druhým krokem je vyvětrat horko z auta, dříve, než do něj posádka nastoupí. Nejrychlejší způsob je otevřít všechny dveře auta včetně pátých dokořán a nechat působit fyzikální zákony. Nedýchatelný vzduch se z auta vyvětrá během chvilky. Řada značek nabízí vychytávku na dálkovém ovládání. Stačí podržet déle tlačítko odemčení vozu a všechna okna sjedou najednou dolů a případně se otevře i střešní okno. Na vyvětrání nemá cenu čekat déle než minutu. Pokles teploty se rychle zastaví na teplotě okolí.
K dalšímu ochlazení interiéru potřebujete, aby vzduch proudil. Chvilku se doporučuje jet s otevřenými okny, dokud nezačne chladit klimatizace. Jakmile ucítíte z výdechů první závan chladu, můžete zavřít okna a také spustit uzavřenou cirkulaci vzduchu v autě. Když klimatizace nebude nasávat horký vzduch zvenku, interiér se ochladí dřív. U některých značek a modelů stačí jen nastavit teplotu a stisknout tlačítko AUTO. Klimatizace se o všechno postará sama. U aut bez klimatizace nechte otevřená okna, dokud se auto neochladí jízdou tak, že z výdechů již neproudí horký vzduch. Můžete použít starý autobusácký trik s ručníkem kolem krku proti průvanu.
Lékaři doporučují, že teplota v autě má být nastavena o 5-6 stupňů níže, než je teplota venku, abyste se vyhnuli prudkým tepelným šokům při zastávkách. Někdo totiž může z klimatizace snadno nastydnout. Když už jsme u doktorů, tak nezapomeňte na to, že slunce v autě také opaluje. Po dlouhé cestě v autě s velkými skly může člověk přijít k pěknému opálení jen z odraženého slunečního světla. A také k zánětu spojivek. Proto je třeba si chránit kůži přípravky a oči brýlemi s UV filtrem.