Zamrzlý automobil, který nejde odemknout, natož nastartovat. Stejná noční můra je ale i vůz, v němž můžete na palubní desce smažit vejce, jak je rozpálený horkem. Akorát že jezdit potřebujete i v létě, tak co s tím?
Znáte to sami. Na chvíli zaparkujete na sluníčku, a když se k autu po čtvrthodině vrátíte, máte pocit, že jste se ocitli v pekelné výhni. Plech přijímá teplo s otevřenou náručí, vzduch uvnitř se nehne samou radostí, že se konečně může pořádně ohřát. Je venku 20 stupňů? Uvnitř může být klidně 40. Nebo i víc.
Co z toho pro vás vyplývá? Že bez přípravy to nepůjde.
Bez klimatizace se neobejdete
Dřív se jezdilo bez „klimy“, což si dnes neumíme představit. A ani nemusíme – pokud se budeme o klimatizaci ve svém autě starat, aby nás nenechala ve štychu třeba v polovině cesty k moři.
Jestli správně funguje a obsahuje dostatek chladicího média, zjistí odborníci v autoservisu. Důležité je aspoň jednou ročně vyměnit filtr a klimatizaci vydezinfikovat. Zabydluje se v ní prach a co hůř – taky bakterie, viry, plísně a roztoči. Jakmile začnete chladit, všechny tyhle potvůrky vylétnou do vzduchu a potkají se nejspíš ve vašem nose. Fuj!
Clona odstíní a ochladí
Na intenzitě slunečního svitu dokážou výrazně ubrat sluneční clony. Ty na boční okna vedle zadních sedadel chrání na principu stínítka a není nutné s nimi manipulovat. Případně mají podobu roletky, kterou lze stahovat a vytahovat podle potřeby. A pak je tu clona na přední sklo, která se používá při parkingu na přímém slunci.
Nemáte-li problém investovat pár peněz navíc, existuje ještě možnost nechat si zatmavit okna speciální fólií. Věřte, vyplatí se to.
Propijte se až do dna
Horko samozřejmě nepřidává na soustředění, které je za volantem nutné. Chce to proto velkou láhev s vodou (kafe se do pitného režimu nepočítá) a před jízdou si dopřát jen lehké jídlo (tu svíčkovou se šesti si nechte na příště).
Tělu ulevíte i prodyšným, nikde neškrtícím oblečením. Samozřejmostí jsou sluneční brýle, protože třeštit oči na silnici v přímém slunci jednoho rychle vyčerpá.
Nenechávejte nikoho a nic uvnitř
I kdybyste si měli jen odskočit na benzince pro bagetu. Děti rozhodně i na tu chvíli vezměte s sebou, protože z 5 minut se může snadno stát 10 nebo 15. A za tu dobu už může v autě vyskočit teploměr „z kůže“ a vám nezbyde než volat záchranku a doufat… Že máte parkovat pokud možno ve stínu, vám jistě říkat nemusíme.
Stejně tak nenechávejte v rozpáleném autě jídlo na cestu, nechcete-li riskovat střevní problémy, ani cennosti, které lákají zloděje.
Nezapomeňte přezout letní gumy
Je zvykem připomínat na podzim výměnu pneumatik za zimní. Ale i opačný proces má svoje důvody. Zimní gumy v létě totiž zvyšují spotřebu, znesnadňují ovladatelnost vozu i jeho jízdní vlastnosti (například za deště).
A protože jsou vyrobené z měkčího materiálu než letní pneumatiky, v horku měknou a brzdná dráha se prodlužuje. Pozor na to!