Při výběru auta pro velkou rodinu záleží na tom, jak velká rodina je. Pokud se jedná o takovou, která má pět členů, tak je možností ještě celkem dost. Navíc, pokud jedno z dětí již nepotřebuje autosedačku. V případě více členů se ale začíná situace trochu komplikovat.
S menší rodinou stačí i kombi
Vše má samozřejmě řešení. Dva dospělé a dvě děti dáte i do klasického hatchbacku, ideálně ale tedy do kombi, protože je potřeba někam dát věci a kočár. Když jsou ještě kočáry dva, minimálně kombi je nutností. I při takové velikosti rodiny ale někteří raději pokukují po praktičtějším autě a mají pro to jednoduché důvody – nakládání kočárku, umístění sedaček (i s dětmi do auta) a možnost sezení vzadu s dětmi.
I pro čtyři cestující existuje praktičtější volba
Praktickou volbou se pak stávají vozy typu Citroën Berlingo. Ten má totiž výhodu v tom, že kufr nemá téměř žádnou nakládací hranu a kočárky se do něj dají snadno. A hlavně se snadno vyndají. Zároveň nabídne v druhé řadě tři samostatné sedačky, které jsou vysoko a navíc posuvné dveře. Umístění dětské sedačky i s dítětem je tak mnohem snazší a navíc si rodič může sednout tak, že má dvě sedačky vedle sebe a on sedí u dveří. Nasedá se tak mnohem lépe. Tato auta jsou ale již trochu vymírající druhy, ideální je se tedy podívat v bazaru.
Toto řešení je využitelné i pro pětičlennou rodinu. Protože tři samostatné zadní sedačky nabízí dostatek prostoru. Důležité je hlídat, zda mají všechny isofix pro uchycení dětských sedaček. Někdy je tato možnosti i na předním místě a rozhodně se to hodí.
Sedmimístná auta postrádají kufr
Někdy se však zadaří a dětí je ještě víc. Pak už člověku nezbyde, než se podívat po sedmimístném autě. Nebo rovnou dodávce. Ne každý ale chce sice jezdit s dodávkou, nabídne ale jeden hodně praktický bonus, ke kterému se hned dostaneme – sedmimístné auto vždy nabídne buď sedm míst, nebo pět míst a kufr. Nejde oboje. A to je kámen úrazu.
Na občasné převážení dětí sousedů ze školy je to v pořádku, vezete jen děti. Ale když si představíte, že máte dvě odrostlejší děti a dvě, které vyžadují ještě kočárky, nemáte je kam dát. Je možnost ještě využít jen jednu sedačku ve třetí řadě, i tak to ale není úplně ideální. Sedmimístná auta jsou tedy fajn volbou pro občasné převážení více lidí, když ale jedete dál, musíte počítat se střešním boxem.
Dodávka poskytne dostatek místa pro vše a všechny
To u takové osobní dodávky problém není. Když kupující zvolí prodlouženou délku, tedy L2, má plno místa jak pro posádku, tak pro zavazadla. Dokonce i v této třídě automobilů si jde vybírat mezi praktickým pracantem a luxusním korábem. Do té první skupiny patří třeba Renault Trafic, do té druhé zase Mercedes třídy V. Je možnost vybrat až devítimístné verze, zadní dveře jsou posuvné a často je můžete mít na obou stranách.
Aby to nebylo ale tak snadné, tak tato auta jsou ve vyšší cenové sféře, mají vyšší spotřebu a při hledání parkovacího místa si musíte vynahradit trochu více času. A navíc i tato kategorie postupně mizí, takže z nových vozů už vybírat moc nemůžete. Rozhodně ne za nižší částky.
Záleží na velikosti rodiny, požadavcích a penězích
Při výběru auta pro velkou rodinu záleží na velikosti rodiny a věkovém složení. A také na požadavcích. Někdo se i v pěti vejde do kombi typu Focus, někdo raději už ve čtyřech vybere Peugeot Rifter kvůli prostornosti a nastupování. Sedmimístná auta jsou dost kompromisní. Jak z důvodu, že místa ve třetí řadě nabídnou podprůměrný komfort cesty, tak z důvodu, že při plném obsazení chybí kufr. Na nejvyšším místě jsou osobní dodávky. Největší, nejprostornější, ale také dražší a méně praktické pro samotnou jízdu.